4 C
Radviliškis
2024 / 04 / 19

5 žingsniai, kurie padės ugdyti aplinkai draugiškus įgūdžius jau vaikystėje

Ar jau skaitėte?

Supažindinti vaikus su tvarumu niekada nėra per anksti. Visgi, vien apie tai kalbėti – negana. Mažiesiems sekti tvaraus gyvenimo taisyklėmis padėsime tik rodydami savo pavyzdį. O tai padaryti galime labai paprastai: rūšiuojant šiukšles, namuose be reikalo nepaliekant įjungtos šviesos ar planuojant savaitės valgiaraštį. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad tvarumas ir aplinkos tausojimas – vienas iš prekybos tinklo prioritetų, įgyvendinamas tiek priimant kasdienius sprendimus, tiek užmezgant reikšmingas partnerystes.

- Reklama -

„Tvarumas – neatsiejama šiuolaikinio verslo dalis. Norėdami kuo labiau prisidėti prie aplinkos tausojimo, nuosekliai priimame įvairiausius sprendimus: naudojame žaliąją energiją, nuolat ieškome būdų, kaip sumažinti plastiko naudojimą, perduodame perdirbti naudotą aliejų. Prisidedame prie su aplinkos tausojimu susijusių iniciatyvų, todėl rėmimas ir bendradarbiavimas su pirmuoju mobiliu Klimato muziejumi Lietuvoje tapo dar vienu būdu siekti tvarumo tikslų“, – teigia V. Budrienė.

Supažindinti vaikus su tvarumu niekada nėra per anksti.

Klimato muziejaus komunikacijos vadovė Miglė Vasiliauskaitė sako, kad nuo mažens su vaikais kalbėti apie klimato kaitą – privaloma.

„Šiuo metu jau nebegalime kalbėti apie klimato krizės sustabdymą — tik apie jos padarinių mažinimą. Vystyti tvarius verslus, visiškai atsisakyti iškastinio kuro, kurti švarias ir žalias technologijas, visa tai bus ateities specialistų — mūsų vaikų — uždaviniai. Būtent dėl to turėtume juos supažindinti su pagrindiniais ekologijos principais nuo mažų dienų ir diegti jiems aplinkosaugos vertybes“, — teigia M. Vasiliauskaitė ir dalijasi keliais patarimais, kurie padės nuo mažens formuoti aplinkai draugiškesnius įpročius.

5 tvarūs žingsniai

Kartu ruoškite maistą. Galimybė kartu su šeimos nariais ruošti maistą galėtų tapti puikia tradicija, kuri atmintyje vaikui įstrigs kaip smagus laiko praleidimo būdas. Be to, maisto gaminimas iš šviežių produktų – geras pavyzdys, kad pirmenybę turėtume teikti sezoniniams, vietoje užaugintiems vaisiams, daržovėms, žalumynams. Kartu su vaikais ruošiant pusryčius, pietus ar vakarienę, taip pat galima diegti ir tvarumo įgūdžius, pavyzdžiui, mokyti juos, kaip nešvaistyti maisto, patiekalus gaminti iš to, ką randate spintelėse ar šaldytuve.

Išmokykite vaikus rūšiuoti. Šiukšlių rūšiavimas – neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo dalis, todėl to reikėtų mokytis jau nuo mažų dienų. Namuose tereikia įsirengti skirtingas šiukšliadėžes skirtingoms atliekoms. Į vieną jų meskite plastiką, į kitą – stiklą, o trečiąją galite paskirti įvairiausioms maisto atliekoms. Tam, kad gyventume kuo malonesnėje aplinkoje, tvarkyti reikėtų ne tik savo šiukšles. Išėję su vaikais pasivaikščioti, nepamiškite su savimi pasiimti maišelio, į kurį galite sudėti pakelėje rastą ledų popierėlį ar vandens butelį.

- Reklama -

Daugiau laiko leiskite gamtoje. Vaikščiojimas, lankymasis paplūdimyje, paukščių stebėjimas, ar paprasčiausias piknikas gamtoje – puikios progos su vaikais pasišnekėti apie tvarumą. Mėgaudamiesi gamtos teikiamais malonumais, nepamirškite su jais aptarti jus supančią aplinką, stebėkite pakeliui matomus gyvūnus, augalus. Jeigu turite galimybę – į gamta dažniau vykite viešuoju transportu, dviračiu ar eikite pėsčiomis. Tokiu būdu vaikams taip pat diegsite tvaresnius įpročius ir meilę gamtai, kurią norėsis saugoti.

Skaitykite su tvarumu susijusias knygas. Knygelių skaitymas vaikams prieš miegą – ne tik galimybė su savo atžalomis užmegzti ryšį, bet ir puikus būdas jiems priimtinu būdu pristatyti sudėtingas temas, tokias, kaip klimato kaita. Žinoma, sudėtingos literatūros rinktis tikrai nereikia, apie tvarumą su vaikais galima kalbėti pačiais paprasčiausiais būdais, renkantis klasika tapusias pasakų knygas. Jas skaitant, kartu aptarkite ir įvertinkite knygoje esančių veikėjų elgesį, taip vaikus mokysite aplinkai draugiškų įgūdžių, empatijos.

Atlikite turimų daiktų reviziją. Tam, kad vaikai nuo mažens mokytųsi tvaresnio gyvenimo filosofijos – periodiškai kartu atlikite turimų daiktų revizijas. Pavyzdžiui, jeigu randate vaikų išaugtų ar nebenešiojamų rūbų, atsibodusių žaislų, kartu juos supakuokite ir atiduokite labdarai arba išdalinkite pažįstamoms šeimoms. Renkantis naujus pirkinius vaikams, taip pat stenkitės aklai jų nepirkti. Pirmiausia peržiūrėkite, kiek ir ko turite namuose, o jeigu, visgi, nusprendėte įsigyti šį tą naujo – dairykitės pagamintų iš tvarių, perdirbtų medžiagų žaidimų, venkite perteklinio plastiko.

TOP naujienos

Už elektrą gyventojai galės mokėti mažiau

Viena iš  alternatyvi elektros tiekėja Lietuvoje, priklausanti pirmaujančiai Baltijos šalyse elektros gamintojai „Latvenergo“, žengia į privačių vartotojų rinką: elektra pradėta tiekti ir gyventojams, ne...

Trečiadienis – nukentėjo neblaivus eismo dalyvis

Gruodžio 2 dieną, trečiadienį, pirminiais duomenimis, 6-iuose eismo įvykiuose sužeisti 6 žmonės, tarp jų – 3 keleiviai (2 viešojo transporto), pėsčiasis pėsčiųjų perėjoje, dviračiu...

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Jei vaikams mokyklinių prekių įsigijimas simbolizuoja besibaigiančią nerūpestingą vasarą, tėvai neretai suka galvas, kiek teks paploninti piniginę, įsigyjant mokiniams reikalingus mokymosi reikmenis. Ekspertai skaičiuoja,...

Horoskopai lapkričio 8 dienai

AVINAS. Šiandien galite daug nuveikti, nes pati aplinka jums visur padės. Tikriausiai gausite naudingos informacijos, susijusios su įsidarbinimu, sveikatos gerinimu. Galite gauti reikiamą parašą...

Lietuvių meilė avokadui neblėsta: kaip išsirinkti tinkamą?

Avokadai žinomi ir vertinami jau kelis tūkstančius metų. Iš Meksikos kilęs vaisius yra itin populiarus ir šiandien. Įvairios patiekalų variacijos leidžia pasigaminti sveikus ir greitus pusryčius, pagardinti sočius pietus ar panaudojus vos kelis ingredientus...

Draudimo bendrovė klientams pasiūlė patiems apskaičiuoti žalą

Didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė įdiegė ir pradėjo naudoti programinę įrangą, leidžiančią klientams patiems, nelaukiant draudimo eksperto apžiūros ir nenuvykus į autoservisą apskaičiuoti ir išsimokėti žalą. Nuo liepos veikiančia programėle jau pasinaudojo keli...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS