10 C
Radviliškis
2024 / 03 / 29

Į vasarišką lauko virtuvę – rytietiška egzotika: kaip ant laužo paruošti tobulą uzbekišką plovą

Ar jau skaitėte?

12357 kilogramų ryžių arba po vieną jų kiekvienam Druskininkų gyventojui. Tokį kiekį šių kruopų lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iki vasaros pradžios šiemet parduodavo kasdien. Tačiau ryžių populiarumas neturėtų stebinti, kadangi tai yra produktas, ypač naudingas organizmui, pasižymintis daugybe gerųjų savybių ir puikiai tinkantis pačių įvairiausių patiekalų gamybai. Vienas jų – plovas, kuris tobulai praturtins lauko kepinių sezoną. „Maximos“ kulinarijos ekspertai siūlo šį uzbekišką šedevrą paruošti gamtoje ant laužo ir vasara mėgautis atrandant naujus bei stebinančius skonius.

- Reklama -


Ir maistingi, ir vertingi

Ne tik tradicinius ryžius, bet ir ekologiškus ar apvaliuosius. Tokias šių kruopų rūšis, pasak „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės, lietuviai vis dažniau įsideda į savo pirkinių krepšelį.

„Nors apvalieji ryžiai populiarumu kol kas nusileidžia plikytiesiems ar ilgagrūdžiams, jų pasirinkimas rodo, kad mūsų klientai noriai išbando skirtingų nacionalinių virtuvių patiekalus. Apvalieji ryžiai puikiai tinka sušiams ar paelijai – šiuo patiekalus, ieškodami naujų skonių, lietuviai vis dažniau gaminasi namuose patys. Tai ženklas, kad esame atviri kulinariniams eksperimentams, be to, renkamės ir ekologiškus, tvarius produktus. Tokių ryžių pardavimai žymi augantį pirkėjų rūpestį savimi ir savo sveikata“, – sako E. Dapkienė.

Jos žodžius tik patvirtina „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė. Ekspertės teigimu, kasdienės mitybos papildymas ryžiais – ypač sveikintinas. Anot B. Baratinskaitės, šios kruopos užtikrina sotumo jausmą, jose gausu nuo tulžies akmenų saugančių skaidulų, širdies bei kraujagyslių sistemai svarbių mineralų.

„Ryžiai yra ir mangano, seleno, vario, magnio šaltinis, o vien pastaroji medžiaga itin naudinga kaulinio audinio, nervų, raumenų sistemos veiklai. Tačiau šios kruopos pasižymi ne tik savo maistine verte, bet ir gausybe panaudojimo galimybių. Iš jų gaminami patys įvairiausi patiekalai ir vienas tokių – ant laužo verdamas uzbekiškas plovas. Šiam skanėstui puikiai tinka beveik visos ryžių rūšys: tiek plikyti, tiek „Basmati“ ar apvalieji. Kadangi kruopos turi daug glitumo, jas prieš patiekalą gaminant reikėtų gerai išplauti. Antraip pastarosios gali sulipti, o lietuviams plovas patinka iš birių ryžių. Kalbant apie mėsą, šiam patiekalui ji tinka pati įvairiausia. Galima rinktis avienos kumpį – tada plovas bus mažiau riebus, sausesnis. Tokia mėsa taip pat neretai maišoma su jautiena, žvėriena“, – pasakoja B. Baratinskaitė.

Todėl, pasidalijusi kulinarinėmis subtilybėmis, „Maximos“ maisto ekspertė kviečia vasarotojus kurti laužą ir pasiruošti ant jo gaminti tikrą tradicinį uzbekišką plovą.

- Reklama -

Aromatingos tradicijos iš Rytų – uzbekiškas plovas

Reikės: kilogramo avienos, tiek pat svogūnų, morkų, pusės litro nerafinuoto aliejaus, 800 g plikytų ryžių, 8 galvučių česnako, pagal skonį – kumino, aitriųjų paprikų, raugerškių uogų, druskos.



Gerokai įkaitinę kazaną ir aliejų, sumeskite į jį gabaliukais supjaustytą mėsą. Apskrudinę iki geltonumo, stenkitės neprisvilinti mėsos ir kepkite ją gerą pusvalandį. Vėliau įberkite pjaustytų svogūnų, kumino, aitriųjų paprikų, sumažinkite temperatūrą, troškinkite valandą–pusantros. Retkarčiais maišykite, kol svogūnai ištirps, išsileis mėsos sultys ir viskas taps tirštu sultiniu. Sureguliavę sultinio sūrumą ir aitrumą, pradėkite ryžių garinimą. Įberkite saujelę raugerškių uogų, sudėkite šiaudeliais pjaustytų morkų sluoksnį, tada ryžių sluoksnį, užpilkite verdančiu vandeniu. Jis turi ryžius apsemti per du pirštus. Tuomet susmaigstykite česnakų galvutes, kurios neturi būti išlukštentos, tik nuplautos. Tada uždenkite puodą, tik daugiau dangčio nebenukelkite. Mažinkite temperatūrą, garinkite ryžius gerą pusvalandį, kol jie subręs ir vanduo išgaruos.

„Labai svarbu šias kruopas tinkamai išvirti. Jei ugnis bus per stipri, o vandens – per mažai, plovas gali stipriai prisvilti. Nors ryžiai dar nebus paruošti. Jei vandens bus per daug ir virsite per ilgai, gausite košę. Svarbu, kad ryžiai būtų birūs. Todėl pamėginkite ir mėgaukitės. Skanaus!“, – linki B. Baratinskaitė.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

TOP naujienos

Už elektrą gyventojai galės mokėti mažiau

Viena iš  alternatyvi elektros tiekėja Lietuvoje, priklausanti pirmaujančiai Baltijos šalyse elektros gamintojai „Latvenergo“, žengia į privačių vartotojų rinką: elektra pradėta tiekti ir gyventojams, ne...

Švenčių metų nepersistenkite su vaišėmis: pilvo chirurgas įspėja apie tykantį pavojų

Didžiosios metų šventės neretai siejamos su persivalgymu – vaišių stalas būna nukrautas daugybe skirtingų patiekalų, kurių nemaža dalis pasižymi riebalų gausa. Ir nors vis...

Šiaulių pareigūnai „šienavo“ kontrabandinius rūkalus (video)

Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai rugsėjo pirmomis dienomis surengė operaciją šešėliniams prekiautojams kontrabandinėmis cigaretėmis sulaikyti. Jos metu į baudžiamąjį procesą pateko...

Horoskopai spalio 8 dienai

AVINASSpontaniški poelgiai ir sprendimai neabejotinai paįvairins nykią dienos darbų rutiną. Nesėkmę priimkite su humoru - kas atrodo svarbu šiandien, rytoj tikriausiai pasirodys dėmesio neverti...

Pavasariniam namų tvarkymui naudojate actą? Atsargiai – šiais 6 atvejais jis netiks

Vis dažniau namus pro langus apšviečiantys saulės spinduliai ir jau artėjanti didžiausia pavasario šventė daugeliui yra ženklai, kad laikas imtis didžiojo metinio namų tvarkymosi. Actas dažnam tampa neblogu pagalbininku, tik svarbu jį naudojant atsiminti...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS