11 C
Radviliškis
2023 / 10 / 01

Šįvakar šis vaisius atsidurs ant milijonų stalų visame pasaulyje – kuo ypatingas granatas?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Šįvakar milijonai visame pasaulyje sės prie šventinio stalo: rugsėjo 15-osios vakarą šiais metais prasideda viena svarbiausių žydų švenčių – Naujieji metai, arba Roš ha-Šana. Neatsiejamas gausaus stalo elementas bus ir granatai, kurių gerbėjų, pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, Lietuvoje taip pat netrūksta. Šie išvaizda ir skoniu viliojantys vaisiai atsiduria ne tik ant šventinio stalo – gera kaina leidžia jais mėgautis nors ir kasdieną. Juo labiau, kad jų nauda organizmui neabejotina.

- Reklama -

„Šviežio derliaus granatais pradėjome prekiauti dar rugpjūtį, tačiau neabejotinai tai yra rudens vaisius, kai jų kaina krenta. Jau stebime kylančius granatų pardavimus, o pikas paprastai pasiekiamas spalio ir lapkričio mėnesiais. Beje, reikia pastebėti, kad paklausūs ne tik švieži vaisiai, dėmesio susilaukia ir granatų sultys, padažai, čatniai, o ypač vasaros metu – ir glazūra barbekiu patiekalams“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

Granatai.

Daliai žmonių granatai bei jų sultys yra nebrangi egzotika, primenanti atostogas šiltuose kraštuose. Kitiems svarbiausia – jų naudingos savybės ir šį vaisių vadina net vitaminų bomba. Tuo tarpu žydams šis ne tik spalva, bet ir skoniu ryškus vaisius turi ir simbolizmo.

Granatai – vaisingumo ir klestėjimo simbolis

Granatai – ne tik tradiciško žydų meniu elementas, bet šie vaisiai minimi ir Toroje, jų simboliais puošiami Toros ritiniai, o jų atvaizdai rasti net ant senųjų žydiškų monetų. Granatų gimtine laikomi Artimieji Rytai, tad per ilgus tūkstantmečius jie įgijo ne vieną simbolinę prasmę.

Visų pirma, granatai yra viena iš septynių augalų rūšių, hebrajų Biblijoje minimų kaip kilusių iš Izraelio žemės (kartu su kviečiais, miežiais, vynuogėmis, figomis, alyvuogėmis ir datulėmis). Be to, granatuose tiek daug sėklų, kad sakoma, jog jų yra 613. Tai simbolizuoja 613 mitcvų – prievolių, kurios saisto kiekvieną žydą. 

Negana to, sėklų gausa taip pat simbolizuoja vaisingumą, meilę. Žydų šeimose per Roš ha-Šaną granatai patiekiami tikintis, kad ateinantys metai atneš daug palaiminimų, klestėjimą ir galimybę daryti gerus darbus. 

- Reklama -

613 naudingų granatų savybių organizmui nesuskaičiuosime, tačiau jų gausa išties stebina, sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė: „Granatuose gali būti net iki trijų kartų daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje. Jis yra A, C, E, B grupės vitaminų ir vertingų mineralų, pavyzdžiui, magnio, kalio, jodo, silicio ir fosforo šaltinis. Granatų sultys taip pat turėtų tapti kiekvienos moters draugu, nes jos gali palengvinti PMS simptomus ir padėti dorotis su menopauzės rūpesčiais. Be to, vienas granatas turi tik 80 kcal“.

Granatų kokybę galima lengvai įvertinti pagal jų odelės išvaizdą. Jei ji vientisa, be pažeidimų, galima daryti prielaidą, kad viduje esančios sėklos taip pat yra geros kokybės. Kitas įdomus metodas, pasak J. Sabaitienės, – granatą vertinti pagal jo skleidžiamą garsą. Tiesiog pirštu lengvai paspauskite granatą. Jei išgirsite būdingą „girgždėjimo“ garsą, granatas yra prinokęs, o viduje esančios sėklos sultingos ir kupinos skonio.

Dvi nebrangios idėjos, ką naujo pasigaminti su granatu

Dažnas granatais mėgaujasi pačiais vienais, ragaudamas smagiai „pokšinčias“ sėklas. Tačiau „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo šį vaisių panaudoti kaip įvairių patiekalų priedą. Jo gaivus saldumas atvers kelius naujiems gurmaniškiems keliams.

„Jie puikiai derės ant pusryčių stalo, įmaišius sėklų į avižinę košę ar jogurtą, taip pat galima jas panaudoti kokteiliams, glotnučiams gaminti. Granatų sultimis taip pat tinka gardinti gėrimus ir padažus. Vaisiai puikiai papildo brandinto sūrio, vytintos mėsos ar paukštienos skonį. Granatų sėklų taip pat galima dėti į salotas, ypač tas, kuriose yra špinatų ir kopūstų. Gardus derinys yra ir granatų sėklos su obuoliais bei ožkos sūriu“, – idėjomis dalijasi kulinarijos technologė.

Ta proga, kad šią savaitę žydai švenčia Naujuosius metus, ji rekomenduoja žvilgtelti ir į jų kulinarines tradicijas – išbandyti karštąjį patiekalą ir desertą. Reikės visai nebrangių ir kiekvienoje parduotuvėje randamų produktų.

Kepta vištiena su granatų padažu

Reikės: viščiuko, supjaustyto mažesnėmis dalimis, ¼ puodelio aliejaus, ¼ šaukštelio česnako miltelių, ½ šaukštelio druskos, ¼ šaukštelio juodųjų pipirų, ¼ šaukštelio paprikos miltelių, 1 granato, vienos citrinos sulčių, 1 šaukšto medaus, ¼ puodelio baltojo vyno, 1-2 didelių apelsinų.

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Sumaišykite aliejų, druską, pipirus, česnako ir paprikos miltelius. Šiuo mišiniu tolygiai aptepkite vištieną.

Sudėkite vištienos dalis į didelį kepimo indą. Aplink ją išdėliokite apelsinų griežinėlius ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 45-60 minučių, dažnai apšlakstydami indo sultimis.

Kol vištiena kepa, paruoškite padažą. Į puodą supilkite pusės granato sultis, vyną, citrinos sultis ir medų. Užvirkite, tada sumažinkite ugnį ir virkite apie 5 minutes, kad padažas sutirštėtų. 

Kai vištiena iškeps, sudėkite ją į lėkštę ir užpilkite padažu. Papuoškite likusiomis granato sėklomis ir patiekite.

Bananų ir granatų duona

Reikės: 1 puodelio cukraus, 2 puodelių miltų, ½ šaukštelio druskos, 2 šaukštelių kepimo miltelių, 2 didelių kiaušinių, ¼ puodelio rapsų arba alyvuogių aliejaus, ½ puodelio neriebios grietinėlės, 1 šaukštelio vanilės, 2 didelių labai prinokusių bananų, sutrintų šakute, ½ puodelio smulkiai sukapotų graikinių riešutų, 1 didelio granato sėklų. Glajui: 1 puodelio cukraus pudros, 2 šaukštų grietinėlės.

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 180˚C. Ištepkite riebalais ir pabarstykite miltais kepimo formą. Dideliame dubenyje sumaišykite cukrų, miltus, druską ir kepimo miltelius.

Į kitą dubenį įmuškite kiaušinius, tada supilkite aliejų, grietinėlę ir vanilę, gerai išmaišykite. Šį mišinį supilkite į didžiajame dubenyje esančius sausus ingredientus ir viską gerai išmaišykite.

Sudėkite sutrintus bananus, gerai išmaišykite, tada sudėkite smulkintus graikinius riešutus ir granatų sėklas. Šiek tiek sėklų pasilikite papuošimui.

Kepkite maždaug 55-60 minučių arba kol į vidurį įkištas dantų krapštukas ištrauktas bus švarus. Leiskite orkaitėje atvėsti 10 minučių, tada išimkite.

Kai pyragas visiškai atvės, aptepkite jį grietinėlės glajumi. Paprasčiausiai sumaišykite cukraus pudrą su 2 šaukštais grietinėlės ir šiuo mišiniu apšlakstykite kepinį. Pabarstykite sėklomis, leiskite glajui šiek tiek sustingti, ir galite patiekti. Bus ypač skanu kiekvieną gabalėlį dar pabarstyti papildomomis granatų sėklomis.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

 

 

spot_img
spot_img

Kaip sutaupyti gaminant maistą ant kaitlentės? Kelios klaidos sąskaitas gerokai padidina

Rudenėjant maisto gamyba nuo grilio vėl grįžta į namus. Ant kaitlentės vis dažniau atsiduria troškiniai, sriubos, pradeda virti obuolienės. Kaip pasirūpinti, kad dėl to neišaugtų elektros energijos sąskaitos? Prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė...

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti...

Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, priklausantis nuo įvairių veiksnių, tačiau, daugelio įsivaizdavimui, jį sustiprinti galėtų vien tik papildai. Rudenį vaistinėse vis prašoma „ko nors imunitetui“ arba savarankiškai įsigyjama papildų, kurių ne...

Jei saugote savo širdį ir kraujagysles, rinkitės liesiausias kiaulienos dalis: toks troškinys patiks visai...

Jei per vasaros karščius pietums ir vakarienei dažnai rinkdavomės lengvas salotas, vėstant orams taip ir traukia aromatingi mėsos troškiniai, kurių kvapas iškart pasklinda po visus namus. Nebrangi ir populiari kiauliena tinkama greitai paruošiamiems pietums...

V. Sinkevičius apie Baltijos jūroje palaidotus sprogmenis: situacija grėsminga

Pasibaigus konferencijai „Mano Baltija“, jos sumanytojas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius įvardija esminius renginio metu priimtus įsipareigojimus Baltijos jūros būklei gerinti. Jis taip pat pabrėžia, kad konferencijoje...

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų...

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Partiniuose reitinguose štilis: socialdemokratai išlieka patraukliausiu pasirinkimu Seimo rinkimams

Jei Seimo rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, didžiausią tikimybę juos laimėti toliau turi opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tai rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu rugsėjo 14–23 dienomis atlikta bendrovės „Vilmorus“ apklausa. Naujausių apklausų duomenimis, už LSDP balsuotų...

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img