11 C
Radviliškis
2024 / 09 / 08

„Sudie, atostogos!“, arba ką valgyti, kad būtų lengviau grįžti į ritmą

Ar jau skaitėte?

Atsipalaiduoti vasarą, žinoma, naudinga ir netgi būtina, tačiau grįžti į mokslus ar darbus kartais būna uždavinys ne iš lengvųjų. Sakoma, jog bendrą organizmo būseną ir protinę veiklą sustiprinti, o kartais ir priešingai – apsunkinti, gali net ir atitinkamas maistas. Tad ką valgyti, norint jaustis energingiems ir suaktyvinti smegenų ląsteles?

- Reklama -

Balansas dienotvarkėje ir lėkštėje

Pasak prekybos tinklo maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės, pasaulyje jau seniai yra kalbama apie specialią mitybą, turinčią įtakos geresnei atminčiai, atsparumui stresui, aiškesnei logikai, stipresnei motyvacijai ir netgi didesniam kūrybiškumui.

Tiesa, ji priduria, jog teisingai maitintis būtina nuolat, be didelių išimčių ir pertraukų, o šalia to derinti ir fizinį aktyvumą bei organizmo aprūpinimą deguonimi praleidžiant pakankamai laiko gryname ore.

„Gerų rezultatų nepavyks pasiekti, jei laiko poilsiui bus stokojama, todėl kaip ir visur yra reikalingas balansas – tiek dienotvarkėje, tiek lėkštėje“, – sako V. Juodkazienė.

Rekomenduoja reguliariai maitintis ir nepamiršti užkandžių

- Reklama -

V. Juodkazienė tikina, kad protinį darbą dirbančio žmogaus maisto racionas turėtų būti gerai apgalvotas, o svarbiausia – turtingas ne kiekybe, o maistine prasme.

„Visų pirma, turi būti valgomi trys pagrindiniai patiekalai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė, o tarpuose – sveiki užkandžiai ar gėrimai. Pavyzdžiui, rytą derėtų pradėti nuo dubenėlio avižų košės, pagardintos natūraliu jogurtu ir sėklomis: saulėgrąžų, moliūgų, ispaninio šalavijo ar kitomis. Vietoj kavos geriau rinktis puodelį žalios arbatos, kuri tonizuos ir pagerins virškinimą. Pietums idealus pasirinkimas yra liesa mėsa arba žuvis, ankštiniai produktai, daržovės. Vakarienei rekomenduojama rinktis žuvį, pavyzdžiui, lašišą, nes joje, kaip ir kitose jūrų gėrybėse, yra daug aukštos kokybės baltymų – tai labai vertinga mityba galvos smegenims“, – teigia prekybos tinklo maisto ekspertė.

Užkandžiauti maisto ekspertė pataria taip pat apgalvotai, vengiant mažos maistinės vertės produktų: „Jei trūksta jėgų ir protas, rodos, užmigo, geriausiai rinktis džiovintus ar šviežius vaisius, nes juose esanti fruktozė veikia kaip natūralus cukrus. O štai pasimėgavus, pavyzdžiui, pieniško šokolado plytele, gausime tik trumpalaikį cukraus poveikį“.

Kitas mąstymo procesui tinkantis užkandis – riešutai. Daugybė tyrimų rodo, jog kasdien valgydami riešutus savo smegenų veiklą galime suaktyvinti net 60 proc., lyginant su tais, kurie riešutų vengia. „Taip yra todėl, kad riešutuose gausu B grupės vitaminų, baltymų, magnio ir lecitino, kuris suaktyvina nervinius impulsus ir paspartina mąstymą“, – priduria V. Juodkazienė.

Kokie dar produktai pasižymi ypatingomis galiomis?

Tiesa, pasak V. Juodkazienės, intensyviai mąstančių ir visą dieną protinį darbą dirbančių ar kita aktyvia veikla užsiimančių žmonių mitybos racione turėtų būti daugiau tam tikrų produktų.

„Nuo seno žinoma, kad mėlynės yra neatsiejamas sveikatos šaltinis, nes dalis jose randamų antioksidantų padeda smegenų ląstelėms sklandžiau sąveikauti. Brokolis – vienareikšmiškai superdaržovės titulo verta gėrybė, nes jame esantis vitaminas K gerina atmintį. Taip pat mokymosi procesui gali pagelbėti net ir moliūgų sėklos, nes jose esantys mikroelementai – magnis, geležis, cinkas – apsaugo nuo depresijos, nuotaikų svyravimo, padeda lengviau susikoncentruoti. Obuoliai – labai vertingas vaisius ir puikus pasirinkimas užkandžiui, mat juose gausu vitamino C ir fosforo, kuris turi teigiamos įtakos smegenų veiklai ir nervų sistemai. Taip pat neapeikite morkų: valgykite tiek vienas, tiek gaminkite iš jų salotas. Morkos yra būtinos ne tik geram regėjimui, bet ir viso organizmo medžiagų apykaitai užtikrinti“, – primena V. Juodkazienė.

Andrej Pometko
Rinkodaros vadovas

TOP naujienos

Festivalis „Yaga Gathering“ pasitinka pasikeitusia data ir nauja tema: kurs nemirtingumo sanatoriją

Dzūkijos pušynuose liepos 14 – 18 dienomis įsikurs „Sanatorium Immortalitas“ – nemirtingumo sanatorija. Joje „Yaga Gathering“ festivalio dalyviai ieškos būdų, kaip atrasti amžino gyvenimo...

ORAI: Sekmadienio dieną aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos

Sekmadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Rytą kai kur rūkas. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos. Pirmadienį daugelyje rajonų protarpiais...

Astrologinė prognozė balandžio 8-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien būsite labai priklausomi nuo nuotaikų, savijautos. Galite nerimauti, ar su kokiu nors asmeniu arba reikalu susijusios jūsų iliuzijos yra pagrįstos. Neabejotinai prireiks...

Pavežėja dirbanti motociklininkė: nėra nieko vertingiau už laisvę

„Planuoti savo laiką – didžiausias privalumas“, – sako 30-metė vilnietė Rūta Baronaitė. Veikli moteris siuva, gamina odos dirbinius, laisvalaikiu važinėja motociklu ir jau pustrečių...

Lietuva didžiuojasi keturiais metų laikais, bet ar dar ilgai bus galima tai daryti?

Dažnas lietuvis, pristatydamas tėvynę, su pasididžiavimu pasakoja apie tai, kad šalis turi net keturis metų laikus. Mažai pasaulio valstybių gali tuo pasigirti. Tačiau, ar ilgai bus galima tai daryti? Šis ruduo buvo kitoks. Spalio...

Pirmoji Naujųjų metų para šalies keliuose

Pirmąją 2023-iųjų parą, sausio 1 d., eismo įvykių, kuriuose būtų nukentėję žmonės, pirminiais duomenimis, neįvyko. Per parą policijos pareigūnai užregistravo 36 eismo įvykius, 20 iš jų įvyko miestuose (Vilniuje – 6, Kaune – 4, Klaipėdoje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS